A gesztenye a bükkfafélék családjába tartozik, és nem áll rokonságban a vadgesztenyével. Négy alfaja ismert, ezek az európai, kínai, japán és amerikai gesztenyefajták. Ez az egyik leghosszabb életű fa a Földön, viszonylag idősen, kb. 20 évesen terem először, és elvileg 500-1000 évig él. Magyarországon a Soproni-hegységben, a Zalai – dombságban és a Börzsöny déli lejtőin vannak kiterjedt ültetvények.

Kis gesztenyetörténet

Úgy tartják, hazánkban Mátyás király felesége, Beatrix királyné terjesztette el az olasz gesztenyés recepteket. A feljegyzések szerint 1642-ben Nagybánya várostanácsa szelídgesztenyét ajándékozott a fejedelmeknek és főuraknak.

A rómaiak úgy tartották, ott élhet jól az ember, ahol a szelídgesztenye megél. Egy fa termése egy fő teljes téli élelmezését megoldotta éhínség idején, ezért is tartották nagy becsben.

A Franciaországhoz tartozó Korzika neve összefonódott a gesztenyével: egyik területe, Castagniccia egyenesen az itt folytatott gesztenyetermesztésről kapta nevét. Korzikán hagyomány, hogy az esküvőkön húszféle gesztenyeliszttel készült fogást szolgálnak fel.

Mi a gesztenyeliszt?

A gesztenyelisztet úgy készítik, hogy az egészben szárított, pörkölt gesztenyét megőrlik. Az így kapott lisztben viszonylag sok az aroma és az olaj, így az eredmény nem igazán emlékeztet a klasszikus gabonalisztekre, annál illatosabb, zsírosabb por lesz a gesztenyéből.

Forrás: Wikipédia

És most jöjjön néhány alaprecept, mely segíti a gesztenye konyhai felhasználását:

A tökéletes sült gesztenye

A gesztenyét mossuk meg, majd éles késsel vágjuk be a héját. Dupla mennyiségű vízben, lefedve főzzük 20 percig.

Szűrjük le, és öblítsük le bő, hideg vízzel. Hántsuk le a külső héját, és egy tepsiben szétterítve, 180 fokra előmelegített sütőben süssük még 10 percig. Így a belső héj ropogósra sül, és lepereg a szemekről, a gesztenye pedig kívül aranybarna, belül viszont puha marad.

Gesztenyemassza házilag

A gesztenyét puhára főzzük – ez a mennyiségtől függően 30-40 perc, majd megtisztítjuk mind a kemény külső, mind a belső héjától.

Mindig annyit vegyünk ki a vízből, amennyivel dolgozunk – ha meleg marad, könnyebben lejön a belső héja is.

A gesztenyét nyomjuk át krumplinyomón, majd passzírozzuk le – ezt a műveletet a botmixerrel is helyettesíthetjük, ez esetben adjunk hozzá egy kis vizet.

Felhasználási adagokban le is fagyaszthatjuk.

TIPP: Ne a legszebb fazekunkat vegyük elő a gesztenyefőzéshez, mert a héjból kioldódó festékanyag megfogja az edényt.

Gesztenyelekvár

Elkészítés: 2 óra

Nehézség: 3

Hozzávalók (2,8 kg):

3 kg gesztenye (1,8 kg tisztított gesztenyebél)

750 g barna cukor

250 g mazsola

3 ek rum

2 ek vaníliakivonat

1 l víz

Elkészítés:

  1. A gesztenyét puhára főzzük, majd megtisztítjuk mind a kemény külső, mind a belső héjától.

TIPP: Mindig annyit vegyünk ki a vízből, amennyivel dolgozunk – ha meleg marad, könnyebben lejön a belső héja is.

  • A gesztenyét nyomjuk át krumplinyomón, majd passzírozzuk le – ezt a műveletet a botmixerrel is helyettesíthetjük, ez esetben adjunk hozzá egy kis vizet.
  • A mazsolát daráljuk le, majd keverjük össze a cukorral, és a vízzel felöntve főzzünk belőle sűrű szirupot.
  • Adjuk hozzá a gesztenyemasszát, és lassú tűzön, kevergetve főzzük buborékmentesen simára.
  • A végén keverjük hozzá a rumot és a vaníliakivonatot, majd adagoljuk üvegekbe. Száraz dunsztban hűtsük ki. Felbontás után hűtőben tároljuk!

Össz. tápanyagtartalom: 6847 kcal; 92,2 g fehérje; 27 g zsír; 1533 g szénhidrát

100 g tápanyagtartalma: 244,5 kcal; 3,2g fehérje; 0,9 g zsír; 54,7 g szénhidrát

Fotó: Tóth Milán Photography

Bezselics-Békési Ildikó

Bezselics-Békési Ildikó (1966) – médiaszakember, író, szerkesztő
Tagja volt a TV2 alapító csapatának, a csatorna indulását követően főszerkesztőként a vetélkedő- és szórakoztató műsorok fejlesztésével foglalkozott. A Marie Claire magazin magyar kiadásának alapító főszerkesztője, ezt követően saját ötletéből indult útnak az első magyar gazdasági fókuszú női magazin, a Haszon Nőknek. 2010-ben kezdte el írni a Két cica konyhája blogot, azóta újságíróként is gasztronómiával foglalkozik. Eddig 7 szakácskönyve jelent meg: 2017-ben a BOOOK Kiadó gondozásában készült Magok a konyhában című munkájával a Gourmand World Cookbook Awards-on ezüst érmet nyert. A Szigetközben nőtt fel, a természettel és az állatvilággal való kapcsolat első helyen szerepel az értékrendjében és mindennapjaiban.

Ajánlott cikkek

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük